En iyi WordPress Eklentileri

En iyi wordpress eklentileri
Wordpress’e yeni başlayanlar için temel birkaç sorun vardır.

  • Nasıl türkçeleştirim?
  • Tema seçimi ve yönetimi
  • Hangi fonksiyon için en uygun eklenti hangisidir?

WordPress’in temalar sayfasındaki indirilme adetleri ve oylamalardan aldıkları puanlar elbette sizlere seçiminiz konusunda faydalı olacaktır. Ancak ben yine de burda en sık kullanılan ve size büyük faydalar sağlayacak eklentilerden bahsetmek istiyorum.

Akismet

Sitenizin güvenliği için kullanmanız gereken bir eklenti. Otomatik gönderilen mesajlar gibi konularda çok etkili. Sitenizi çöplüğe dönmekten kurtaracak en etkili eklentilerden biridir.

All in One Seo Pack

SEO ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve arama motorlarında özellikle Google’da arama sonuçlarında en üstlerde çıkmanızı sağlayacak bir eklentidir. Yazılarınızın ve sayfalarınızın title, description gibi özelliklerini manuel olarak değiştirmenize imkan sağlıyor. Bunun dışında birçok özelliği de mevcut.

Broken Link Checker

Sitenizin linklerini bir robot salarak kontrol ediyor ve sitenizdeki kopuk bağlantıları bularak size e-posta ile bildiriyor. Bu eklenti sayesinde sağlam dış linkleri bulunan bir web sitesini garanti altına almış oluyorsunuz.

Contact Form 7

Sitenizin iletişim bölümü için olmazsa olmaz bir eklenti. İrtibat kutusunu özelleştirme, istediğiniz alanları ekleyebilme gibi özellikleri mevcut. İletişim formu eklentileri arasında Grunion Contact Form’u ikinci sırada bırakan bir eklenti. Bir çok klasik irtibat formu ziyaretçinin bıraktığı mesajı size e-posta yoluyla ulaştırıyor. Contact Form 7 üzerine kurulacak bir DB (veritabanı) eklentisi ile de isterseniz bu mesajları sitenizin veritabanında biriktirme ve arşivleme imkanınız bulunuyor.

Google Analytics for WordPress

Sitenizin Analytics entegrasyonu için mutlaka kullanmanızı tavsiye edeceğim bir eklenti. Bunun sayesininde Analytics’in wordpress için sunduğu tüm imkanları (yazarlara göre istatistik gibi) kullanabiliyorsunuz.

Google XML Sitemaps

Google Site Yöneticisi Araçları yani nam-i diyar webmaster tools için gerekli bir eklenti. Sitenizin XML site haritasını oluşturuyor. Blog yazıları, etiket sayfaları gibi farklı formattaki sayfalara farklı öncelikler atayabiliyor ve/veya bu sayfaların site haritasında yer alıp almayacağına karar verebilirsunuz ve arama motorlarının daha rahat sitenizi indexleyebilmesi için gzip ile sıkıştırılmış bir site haritası da üretebiliyor.

KB Robots.txt

WordPress’in ürettiği robots.txt sanal bir dosya olduğu için bunu fiziksel bir dosya gibi editleme şansınız yoktur. Bu eklenti sayesinde robots.txt dosyasını sanki bir fiziksel dosyaymış gibi düzenleyebiliyorsunuz.

NextGen Gallery

Sitenizin fotogaleri ihtiyacı için biçilmiş bir kaftan. Fotogalerinizin tırnak fotoğraflarını (thumbnail), ve büyük fotoğraflarını kolayca oluşturabiliyor ve yönetebiliyorsunuz. Açılan pop-up divison’lar için ise farklı tasarım ve efekt seçenekleri sunuyor. Fotogalaleri ihtiyacı için bence diğer alternatif eklentilere göz atmanıza bile gerek yok.

SyntaxHighlighter Evolved

Eğer sitenizde kod parçacıkları yayınlamayı düşünüyorsanız bu eklenti tam size göre. Satır numaralandırması ve syntax’a uygun renklendirmeler ile yazdığınız kodların programcılar tarafından daha kolay okunur hale getiriyor.

WordPress Portfolio Plugin

Özellikle web tasarımcılarının portfolio siteleri için çok yararlı bir eklenti. Hatta ben de eklentinin yakın takipçisiyim ve eklentinin gelişmesi için yazılımcısı ile irtibat halindeyim. WP Portfolio plugin ile sitenize güzel portfolio bölümleri ekleyebilirsiniz.

WP-Cufón

Meşhur Cufon Jquery eklentisini wordpress’inizde kullanmak için bu eklentiyi mutlaka deneyin ve sitenizi istediğiniz özel fontlar ile görselleştirin.

WP-DBManager

Bu eklenti ile veritabanınızı yönetebilir ve peryodik veritabanı yedeklemeri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sevdiğim bir özelliği ise, peryodik aldığı yedekleri size e-posta yoluyla ulaştırıyor olması. Böylelikle veritabanınızın emin ellerde olduğunu hissedeceksiniz ve içiniz rahat olacak.

W3 Total Cache

W3 Total Cache ile sitenizin performansını arrtırabilir açılış hızını en aza indirgeyebilirsiniz. Gzip ve Deflate gibi methodları kullanmanıza, cache ayarlarını yönetmenize izin veren bir program. Ayrıca siteniz için bir CDN kullanıyorsanız bunu da sisteme tanıtıp yüklediğiniz resim gibi statik içerikli dosyaları direk bu CDN’e yüklemenize de izin veren bir eklenti.

WP to Twitter

Blog’unuzda yazdığınız metinlerin twitter sayfanızda görüntülenmesini istiyorsanız WP to Twitter tam size göre bir eklenti.

SI Anti-Spam

SI Captcha ile sitenizin yorum alan sayfalarına ve makalelerine captcha alanı tanımlayabilir ve captcha’nın ayarlarını (kirlilik, arkaplan rengi, flash okuma özelliği) gibi ayarlarını yönetebilirsiniz ve böylece sitenizi spam mesajlardan koruyabilirsiniz.

Eklentilerin sitelerini bu makaledeki başlıklarına tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın ki ücretsiz olan eklentilerin geliştiricilerini yapacağımız donation yani bağışlarla eklentileri finanse ediyorlar. Programcılık yeteneği olan arkadaşlarımız da emek anlamında katkılarını sağlayabilirler.

Recommended Posts

Leave a Comment


*