Arama Motoru Dostu Makale Nasıl Yazılır?

 In SEO
seo

Arama Motoru Dostu

Türkiye’de dünyaya kıyasla büyük bir içerik sıkıntısı var. Bunun da farkında olan web girişimcileri günümüzde içerik sağlamak konusunda adım atmış bulunuyorlar. Piyasada birçok makale yazarı bulmak mümkün. Ancak arama dostu makale yazmak biraz HTML bilgisi ve biraz da arama motoru mantığında düşünüyor olmak yeterlidir.

Yazacağınız makalenin arama motorunda nasıl aranacağını düşünün

Makalenizi yazmak kadar, insanların buna nasıl erişeceğini düşünerek makalenizi yazmaya başlamanız daha mantıklı olacaktır. Örneğin makalenizin adı “Arama dostu makale yazmak” olacak ise, insanların buna nasıl erişeceğini, arama motoruna ne yazarak, ne sorarak size erişeceklerini düşünerek makalenizin başlığını “Arama motoru dostu makale nasıl yazılır?” olarak değiştirebilirsiniz. Bunun hemen ardından ise, makaleniz için 5-6 adet anahtar kelime belirleyin ve bu kelimelere yoğunlaşın.

Makalenizin düzeni ve başlık etiketleri

Makalenizi indexlenmşi bir döküman olarak düşünün ve balık etiketlerinizi yani derecelendirilmiş heading taglarınızı bunlar için organize edin. Bir makalede bir adet H1, 2-3 adet H2 ve eğer dökümanınız uzun ise 2-3 adet H3 başlık etiketi olmasında fayda olacaktır. Daha önceden belirlediğiniz anahtar kelimeleri ise bu başlıklar içinde kullanmanız yararınıza olacaktır.

Önemli kelimeleri vurgulayın

Paragraflarınız arasında geçen önemli kelimeleri b (bold), italic, ve em tagları kullanarak vurgulayın. Bu hem ziyaretçinin makaleyi hızla gözden geçirirken anahtar kelimelere gözünün takılmasını sağlayacak ve makalenin içeriği konusunda bir bakışta bilgi sahibi olmasını sağlayacak hem de arama motoruna makalenin önemli kelimeleri hakkında bilgi verecektir.

İçeriğinizi zenginleştirin

Makalenizi yazarken geniş bir konu hakkında makale yazıyorsanız, binlerce kelimelik makaleler yazmak yerine, detaylı bilgiler içeren alt konular için başka makalelere link vermek gibi farklı yollar izleyebilirsiniz. Peki makaleyi zenginleştirmek adına başka neler yapılabilir?

Resim ve video ekleyin.

Eğer sitenizin bir resim site haritası ve video site haritası var ise, hangi makalenin içerisinde bu içeriklerin olduğunu tespit edecek ve multimedya içeren makalelere daha fazla ziyaret yollayacaktır. Eğer bu site haritalarınız yoksa içerik yönetim sisteminize hemen eklemenin bir yolunu bulun. Kullandığınız sistem wordpress gibi hazır bir yazılım ise; Google XML sitemap for Images ve Google XML Sitemap for Videos işinizi görecektir.

Özgün Resim ve Video nasıl yaratılır?

Arama motoru makine kodlu içeriklerin (resim,video,flash) içindeki bilgileri text olmadıkları için göremez. Siz de her defasında özgün bir video yada fotoğraf çekemezsiniz makaleniz için. Bu durumda google video ve resim aramalarından eklediğiniz içeriği özgünleştirmenizi gerekir. Peki bu nasıl olacak?

Resim sonuçlarından aldığınız resmin boyutunu değiştirin, genişliği ile oynayın, dosya ismini değiştirin. Yeni isim verirken arama dostu bir isim verin (Örneğin DSC006.jpg yerine mitsubishi-colt-2012-hatchback.jpg gibi bir isim tercih edin). Resim için alternative text tagı olan (alt) tagına resimde ne gördüğünüzü yazın. Burda anahtar kelimeler kullanın.

Video için de benzer şeyleri yapabilirsiniz .flv uzantılı olan dosyayı mp4 formatına dönüştürüp içerisindeki makine kodun değişmesini sağlayabilir, dosyanıza arama motoru dostu bir isim verebilirsiniz.

Ayrıca arama motoru bu multimedia içeriğin içini göremediği için makalenizde metin olarak bu içeriğe yer verin. Örneğin videoda geçen röportajı makalenize metin olarak ekleyin. İnsanlar ikinci defa bu videoyu izlemek istediklerinde videoda geçen ve akıllarında kalan kelimeler ile arama yapacaktır.

SEO Tanımlamalarınızı kontrol edin

Arama motorunun gördüğü title, description, keywords gibi meta etiketlerinizi yazın. Description için 160 karakteri, Title için 60 karakteri geçmeyecek anahtar kelime içeren ve ziyaretçiyi tıklamaya teşvik edecek metinler hazırlayın. Anahtar kelimeleri google pek önemsemiyor. Ancak siz yine de konu ile ilgili 6-7 adet kelime verin.

Makalenizi SEO Analizi ile inceleyin

Bazı online arama motoru test araçlarını kullanarak yazdığınız makaledeki eksikleri ve yanlışları test edip, güncellemelerinizi yapın. Tavsiye edebileceğim test araçlarından birisi: SEO hocası analiz aracı

Makalenizi Gazlayın

Gazlayın terimi biraz argo oluyor ama tam yerine oturan bir terim bence. Tüm hazırlıklarınızı tamamladığınıza inandıktan sonra, makalenizi yayına alın. Konu ile ilgili sosyal medya sayfalarında makalenizi paylaşın. Sosyal medyadan ziyaretçi geldikçe arama motoru size daha fazla organik ziyaretçi gönderecektir. Makalenizi okuyan kullanıcılar konu ile ilgil ise “benzer yazılar” gibi eklentiler kullanarak ziyaretçinin sitenizde daha fazla kalmasını da sağlıyor iseniz gün geçtikçe ve ilgili makale sayınız arttıkça ziyaretçi sayınız da artacak demektir.

Recommended Posts
Showing 4 comments
 • Elka Seo
  Cevapla

  bu değerli paylaşım için teşekkürler

 • Elka Seo
  Cevapla

  google’nın gözünde artık anahtar kelimelerin değeri pek kalmadı diye ortalıkta bir söylenti dolaşsa da bana göre hala çok önemli. Bu arada sizin tespitleriniz çok yerinde olmuş, tebrikler

 • Asya Developers
  Cevapla

  Google’nin önem verdiği yerlere dikkat etmişsiniz ama artık keyword spam olarak algılanıyor

 • erkan
  Cevapla

  güzel paylaşım için teşekkürler

Leave a Comment


*

Start typing and press Enter to search