Sosyal Medya Pazarlama

 In Web Tasarım

Sosyal medya pazarlama aslında üzerinde kitap yazılası kadar deniş bir kavram. Ancak bu makalede sizlere özet bir bilgi verip, markanız ne için sosyal medyada yer almalıdır, sosyal medya nedir, sosyal medyada pazarlama adına neler yapılabilir gibi konular üzerine değineceğiz.

Medya Evrimi ve Sosyal Medya Oluşumu

Medya 1.0 olarak adlandırılan dönem arkamıza yaslanıp monitöre baktığımız bir dönemdi. Medya 2.0 ile biraz daha monitöre yaklaştık ve daha etkin hale geldik. Ancak içinde bulunduğumuz Medya3.0 dönemi kendi mecralarımızı kendimiz yaratabildiğimiz, kendi sosyal medya sayfalarımızı oluşturabildiğimiz, bloglarımızı kurduğumuz anında yayıncılığa başladığımız, reklam ve organik dönüşümleri istatistikleri değerlendirdiğimiz bir dönemde yaşıyoruz.

Sosyal Medya Pazarlama’nın 3 adımı

Bilindiği üzere pazarlama satış yaptırma sanatıdır. Ancak pazarlama içerisinde yer alan aktiviteler dolaylı satışı da içerir. Yani markaya değer kazandırmak da aslında uzun vadede satışa ve karlılığa dönüşecek bir aktivitedir. İnsanların sosyal paylaşımlar içerisinde bulunduğu bu mecra ise sizin tam olarak bulunmanız gereken nokta. Peki sosyal medya pazarlamanın 3 adımı nedir?
1- Markanızı sosyal medyada var edin.
2- Sosyal medyada markanız hakkında konuşulanları dinleyin.
3- Sosyal medyada konuşulacak “iyi” şeyler yapın

Ardından tekrar ikinci adıma geri dönüp, arkanıza yaslanıp, yaptıklarınızın yansımasını inceleyin.

Sosyal Medya Türleri

1. Sosyal Network Siteleri: Facebook, MySpace, Google+
2. Profesyönel Network Siteleri: Linkedin, Xing
3. Blog: WordPress, Blogger, Blogcu
4. Mikro Bloglar: Twitter
5. Sosyal İmleme Siteleri: Del.icio.us, Digg, Stumbleupon
6. Video ve Görsel Paylaşım Siteleri: Flickr, YouTube, İzlesene
7. Sosyal Yorum Siteleri: TripAdvisor, Amazon, Otelpuan
8. Kullanıcı taraflı üretilen içerikler: (User Generated Content) Wikipedia, World66, ekşisözlük

Sosyal Medyanın önemi ve WOM(Word of Mouth)

İnternet kullanıcılarının %81’i sosyal medya sitelerine giriyor. İnsanlar arkadaşlarının tavsiyelerinin %81’ine güveniyor ve internetteki kullanıcıların %50’sinden fazlası bir ürün hakkında tanımadığı kişilerin tavsiyelerine güvenebiliyor. Word of Mouth pazarlama dediğimiz ağızdan ağıza pazarlama gerçek hayatımızda kolonya kadar uçucu olduğu halde internette, bir tablete yazılmış yazı kadar kalıcı oluyor. Bir üründen memnun bir müşteri, kullandığı ürünü arkadaşına günlük hayatta tavsiye ediyor. Arkadaşı bunu duyuyor, o tavsiye üzerine o ürünü, o an almazsa tavsiyeyi bile unutabiliyor. Ancak bir ürün üzerine sosyal medyada yapılan bir tavsiye o site üzerinde nerdeyse bir ömür boyu kalabiliyor ve o tavsiyeyi tüm dünya üzerinede milyonlarca kullanıcı görebiliyor ve ürünü markete gitme zahmetinde bulunmadan internet üzerinden satın alabiliyor. İşte bu yüzden internet üzerinde yapılan Word of Mouth çalışması biz pazarlamacılar için çok büyük önem taşıyor.

Sosyal medyadaki kitleniz

Sosyal medyadaki networkümüzü 3 sınıfa ayırabiliriz:
1. Owned (Sahip olunan): sosyal medyanızı kurmanızın ardından hali hazır müşterilerinize ulaşmanız halinde elde ettiğiniz kitledir.
2. Earned (Kazanılan): Sosyal medyada yaptığınız yayınlar ile ücret ödemeden kazandığınız kitledir.
3. Paid (Satın alınan): Sosyal medyada reklam vererek ve para harcayarak kazandığınız kitledir.

Daha büyük kitlelere ulaşmanız sizin ürünleriniz ve markanız hakkında daha homojen monitoring yapmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden sosyal medya sayfalarınızı oluşturduğunuzda owned kitlelerinizi hemen davet edin, ardından sizin adınıza 3. kişiler tarafından oluşturulmuş sayfaları yasal başvurularda bulunarak kendi hesabınıza aktarın. Markanızla ilgili gönderilerinizi yayınlamaya başlayın. Böylece owned ve earned kitlenizi yavaşça genişletin.

Rakiplerinizin de sayfalarını inceleyin ve kitlelerinizi kıyaslayın. Eğer sizin kitleniz rakiplerinizin kitlesinden daha küçük ise paid kitle oluşturmak için reklam hazırlıklarınıza hemen başlayın. Peki sosyal medya reklamlarınızı nasıl oluşturacaksınız?

Sosyal Medyaya Reklam Vermek

Bunun için en etkin ve en ekonomik reklam viral reklamdır. Peki viral kavramı nedir? Viral kendiliğinden yayılan, içeriği internet kullanıcıları tarafından beğenilen ve paylaşılan reklamlardır. Böylece reklamınızın daha çok kişi tarafından görülmesi için para ödemek zorunda kalmazsınız. Yada tercihinizi agrasif yönden kullanır, reklamın daha büyük kitlere ulaşması için paralı reklamlara devam edersiniz. Ödenmiş ve viral reklam size büyük bir vuruculuk kazandırır ve kitleniz gittikçe çığ gibi büyür. Peki bir reklamın viral olması için neler gerekir?

Viral reklam aşağıdakilerden bir tanesidir:
-Komik/sevimli
-Özgün ve yardımcı
-Olağanüstü / Şaşırtıcı
-Tartışmaya yol açan

Reklamlar ile de hedef kitlenizi genişletmenizin ardından markanızı kitlenize olduğu gibi doğal bir şekilde tanıtın. Onlara karşı dürüst olun. Aldığınız negatif yansımaları, memnuniyetsizlikleri asla susturmaya,silmeye çalışmayın. İnsanlar susturduğunuzu da göreceği için imajınızı kötü yönde etkiler. Bir olumsuzluk karşısında kişi ile birebir iletişim kurun ve onu mutlu etmeye çalışın. Gerektiği yerde cömert olun. Cömertlik ile yaptığınız yatırım size mutlu bir müşteri ve onun tavsiye edeceği müşteriler olarak geri dönecektir. Aynı şekilde olumsuzluğu, olumlu hale getirme çabanıza tanık olan kişiler de bundan müsbet şekilde etkilenecektir. Sosyal medyada atılacak yanlış adımlar ve kampanyalar size; mutsuz ve size düşmen bir kitleye bir çığ gibi dönüşebilir.

Recent Posts

Leave a Comment


*

Start typing and press Enter to search