Web tasarımına yeni başlayanlar için ipuçları

 In Web Tasarım

Web TasarımWeb tasarımı gelişen web teknolojileri ile birlikte artık çok kapsamlı bir konu haline gelmiştir. Teknoloji bu kadar hızlı ilerliyorken, bugün web tasarımına başlamak için geç kaldınız mı peki? Elbette ki hayır. Ancak yakalamanız ve öğrenmeniz gereken o kadar çok konu olduğunun farkında olmalı ve ona göre paçaları sıvamalısınız. Kariyerinin başında ve/veya öğrenciyseniz hemen öğrenmeye başlayın derim. Ancak ben firma sahibiyim biraz öğrenip kendi işyerimin sitesini kendim yapmak istiyorum gibi bir anlayışa sahibim diyorsanız; internetteki yüzünüz olacak web sitenizi elinize yüzünüze bulaştırmadan, bir profesyönelle görüşmek bence en mantıklısı olacaktır. Peki web tasarımı nasıl yapılır? Nerden başlanır?

Bol bol gözlem yapın.

Bugüne kadar sadece işlerinizi halletmek yada eğlenmek için gezindiğiniz siteleri belirli bir süre alıcı gözüyle inceleyin. Renklerin uyumluluğu, tercih edilen genişlikler yükseklikler, sayfadaki öğelerin yerleşimleri gibi konuları inceleyin. Daha önceden aşina olduğunuz göz zevkinizi geliştirmeye çalışın, kullanıcı alışkanlıklarını keşfedin.

Bilmeniz gereken internet terimlerini araştırın

Http, ftp, browser, server, hosting gibi bugünden sonra sık sık kulanacağınız terimleri araştırın. İnternet mimarisi hakkında bilgi edinin.

Bir grafik programıyla tasarımlarınızı oluşturmaya başlayın

PhotoShop gibi grafik tasarım programlarıyla kendi tasarımlarınızı yapmaya çalışın. Bu gibi grafik tasarım programlarına merak sarın ve öğrenin. Layer’lar ile çalışın. Web sitesi için gerekli grafiklerin “.jpg, gif, png” ne olduğunu, hangi resimde hangi formatı kullanmanız gerektiğini, bu resimlerin nasıl optimize edileceği gibi konularda araştırmalar ve denemeler yapın.

Bir kobay edinin

Öğrendiklerinizi sadece uygulamak için kod yazmak veya grafik çalışmak gayet sıkıcı olacaktır. Boş bir kaleye şut çekmekle, tek kale maç yapmak gibi bir durumdur bu. Bu yüzden kendinize bir kobay proje bulun. Bu sizin kişisel web siteniz, bir yakınınızın şirketinin web sitesi vs olabilir. Bu hem sizi eksik olduğunuz konuları öğrenmek konusunda tetikleyecek, hem de müşteri/tasarımcı ilişkilerini yürütmek konusunda da tecrübelendirecektir.

Emeklemeden yürünmez, yürümeden koşulmaz

İlk günlerinizden itibaren kimse sizden profesyönel kod yazmanızı bekleyemez. Bu yüzden otomatik kod oluşturan Dreamviewer gibi programları kullanarak ilk sayfalarınızı oluşturmaya başlayın. Ancak bunu yaparken de oluşturulan kodların ne olduğunu ne için kullanıldığını öğrenin. Unutmayın herkes ıslık çalıp, nota bilmeden müzik yapabilir ancak nota bilmeyen bir keman virtüözü düşünülemez.

Kendinizi her geçen gün geliştirin

Facebook twitter gibi bu sosyal medyadan bu işin profesyönellerini takip edin, makalelerini okuyun, yenilikleri takip edin ve bu yenilikleri kendi projelerinizde uygulamaya çalışın. Web programcılığı konusunda da kendinizi geliştirmek isterseniz bir kursa katılabilirsiniz.

Recent Posts
Comments
  • kuka tesbihler
    Cevapla

    Yeni başlayan arkadaşlar için güzel kaynak zamanında keşke bu yazıyı okusaymışım 🙂

Leave a Comment


*

Start typing and press Enter to search