WP Portfolio Türkçe Karakter Problemi

 In WordPress

Benim www.rizasirman.com çalışmalarım bölümünde kullandığım gibi siz de kendi portfolio sitenizde WP Portfolio eklentisini kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak göreceksiniz ki ilk portfolionuzu eklediğinizde girdiğiniz türkçe karakterlerin kaydet butonuna bastıktan sonra size birer (?) soru işareti olarak görüntülendiği olacaktır.

Bunun başlıca sebebi bu eklentiyi tasarlayan WP-Doctors‘ın bir ecnebi şirket olması ve veritabanında isviçre karakter setini tanıtmış olmaları. Yapmanız gereken PhpMyAdmin’le veritabınıza bağlanmak. Eğer wordpress’inizi hosting’in sağladığı tek tıkla kurulum işlemi ile kurduysanız, wordpressi kurduğunuz ana dizinde wp-config.php dosyasını açarak burdan veritabanı kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Ardından veritabanıza tıklayın ve tablolarınızı görüntüleyin. wp_WPPortfolio_websites tablosunun üzerinden “yapı” ikonuna tıklayın “sitename” ve “sitedescription” attribute’lerinin “karşılaştırma” yani collation’larını utf8_turkish_ci olarak değiştirin.

wp_WPPortfolio_groups tablsoundaki groupname ve groupdescription için de aynı işlemi uygulayın.

Artık portfolio eklentiniz türkçe karakterleri sorunsuz şekilde kabul edecektir.

Recommended Posts
Showing 4 comments
 • Rıza Sırman
  Cevapla

  Bu makalemin ve eklenti geliştiricisiyle irtibata geçmemin üzerine, eklentinin yeni sürümü UTF-8 general’ı destekleyecek şekilde hazırlanmıştır.

  Konuyla ilgili yazışmamı
  http://wordpress.org/support/topic/plugin-wordpress-portfolio-plugin-wp-portfolio-charset-problem?replies=5

  adresinde görebilirsiniz.

 • ersan
  Cevapla

  Ben bu eklentiyi kurdum da bi türlü yayınlayamadım çünkü full ingilizce ve ben hiç bişey anlamadım ve sizin verdiğiniz örnekteki gibi bir portfoliio sayfam olmasını istiyorum nasıl yapabilirim acaba ayrıntılı anlatmanız mümkün mü.Bu arada biraz acil de 🙂

  Ayrıca Çok Teşekkür Ediyorum Bu Bilgileriniz İçin…

 • Rıza Sırman
  Cevapla

  Yeni sürümünde türkçe karakter problemi kalmadı. Eğer kullanmaktaki sıkıntınız ingilizce menüleri ise google translate kullanabilirsiniz.

 • murat usta
  Cevapla

  tesekkur ederim kardesim. sayende baya ugrastigim bir konuda fikir aldim senden.

Leave a Comment


*

Start typing and press Enter to search